Kas ir saules kolektors?

Saules kolektors ir tehniskā iekārta saules enerģijas, kuru pārnes redzamā gaisma un infrasarkans izstarojums, absorbēšanai. Atšķirībā no saules baterijām, kuras ražo tieši elektrību, saules kolektors sasilda siltumnesēja materiālu. Izmantojot saules enerģiju, kolektoru sistēmas ļauj ik gadu ekonomēt tradicionālu kurināmo:
- līdz 75% - karstai ūdensapgādei pie izmantošanas visa gada garumā;
- līdz 95% - karstai ūdensapgādei pie sezonālas izmantošanas;
- līdz 50 % - apkures mērķiem;
- līdz 80% - rezerves apkures mērķiem.

Kur tiek izmantoti saules kolektori

Vairāku saules enerģētikas sistēmu pamatā ir saules kolektoru pielietojums. Kolektors absorbē Saules gaismas enerģiju un pārveido to siltumā, kurš tiek nodots siltumnesējam (šķidrumam vai gaisam) un vēlāk tiek izmantots ēku apkurei, ūdens sildīšanai, elektrības ražošanai, lauksaimniecības produkcijas kaltēšanai vai ēdienu pagatavošanai. Saules kolektorus var izmantot gandrīz visos procesos, kuriem nepieciešams siltums.

Saules ūdens sildīšanas sistēmas tiek izmantotas:
- privātmājās;
- daudzdzīvokļu ēkās;
- skolās;
- automazgātuvēs,
- slimnīcās,
- restorānos;
- lauksaimniecībā ;
- rūpniecībā.

Saules kolektoru veidi

Plakans kolektors

Viens no biežāk izplatītajiem saules kolektoru veidiem ir plakans kolektors. Plakanie kolektori zaudē vairāk siltuma, nekā kolektori, kas sastāv no vakuuma caurulēm. Plakani kolektori sastāv no:
- plaknes absorbētāja,
- caurspīdīga stikla seguma,
- termoizolācijas no vienas malas un rāmja (parasti alumīnija vai tērauda).
Absorbētājs ir savienots ar siltumnesošajām caurulēm. Absorbētāja kārta absorbē saules starus, pārvēršot tos siltumā, kurš tiek nodots šķidrumam-siltumnesējam un pēc tam saules akumulatorā. Minētais kolektoru veids pārsvarā tiek izmantots dienvidu platuma grādos, kur ir augsts saules aktīvitātes līmenis.

Vakuuma kolektors

Šāda veida kolektori ir ideāli piemēroti ziemeļu platuma grādos, it īpaši Latvijā. Vakuuma saules kolektori darbojas labāk ziemā un mākoņainā laikā. Vakuuma cauruļu saules kolektori uzsilda ūdeni sadzīves izmantošanai, kur vajadzīgs augstākās temperatūras ūdens. Saules radiācija iziet caur ārējo stikla cauruli, nonāk caurulē-absorbētājā un pārvēršas siltumā, kurš tiek nodots caurulē cirkulējošam šķidrumam. Kolektors sastāv no dažām rindām paralēlu stikla cauruļu, pie katras no kurām ir piestiprināts caurulīšu absorbētājs (plates-absorbētāja vietā plakanos kolektoros) ar selektīvu segumu. Uzsildīts šķidrums cirkulē caur siltummaini un atdod siltumu tvertnē-uzkrājējā esošam ūdenim.

Vakuums ir labākais siltuma izolators, jo tas ļauj sistēmai darboties ar minimāliem siltuma zudumiem. Pateicoties caurules formai, vakuuma kolektors uztver ne tikai tiešo, bet arī izkliedēto starojumu, palielinot kolektora darba efektivitāti. Ir 3 veidu vakuuma kolektoru konstrukcijas:
- ar iekšējās telpas aizpildīšanu ar siltumnesēju;
- ar termocaurulēm;
- ar U-caurulēm.

Mūsu uzņēmums vairākus gadus piedāvā saviem klientiem dažādus risinājumus ūdens uzsildīšanas jomā, izmantojot saules kolektorus ar termocaurulēm.Pamatprodukts ir vakuuma kolektors ar 30 caurulēm, automātiskās vadības bloks un boileris ar ietilpību 300 litri. Minētā sistēma ir optimāla privātmājā, kur dzīvo līdz 6 cilvēkiem.


Koncentrējošais saules kolektors

Koncentrējošie saules kolektori pārsniedz plakano un vakuuma kolektoru sniegumu. No parastiem kolektoriem atšķiras ar atstarotājiem (spoguļiem), kas ļauj absorbēt saules gaismu no lielākām platībām.Šāda veida saules kolektorus parasti izmanto tikai komerciālai elektroenerģijas ražošanai, jo var sasniegt ļoti augstas temperatūras.

Sazināties ar mums

Tālr. +371 220-151-78

Faks +371 677-919-01

E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Pilna kontaktinformācija